“P.U.R.collective”, CSW- Warszawa, TOYA Studio- Lodz, Poland 2012

P.U.R.collective (live):

AD LIBITUM – CSW Zamek Ujazdowski Warszawa 12.10.2012

Tansman Festiwal – Toya Studios Lodz 14.11.2012


.


Yuri Yaremchuk – saksofon sopranowy i klarnet basowy,
Alexey Kruglov – saksofon altowy, basethorn, flet prosty,
Maciej Staszewski – gitara,
Tomek Chołoniewski – perkusja,
Krzysztof Knittel – elektronika
Milosh Łuczyński – video


Ad Libitum to międzynarodowy festiwal sztuki improwizacji organizowany od 2006 roku z inicjatywy Krzysztofa Knittla przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej, w każdej edycji prezentujący inny gatunek muzycznej improwizacji – od muzyki jazzowej po awangardowe techniki wykonawcze, swobodną improwizację i improwizację dyrygowaną, partytury otwarte i graficzne oraz związane z nimi nurty muzyczne, indeterminizm i minimalizm. Bada interakcje muzyki z innymi sztukami – relacje między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w nowych nurtach artystycznych, niekonwencjonalnych działaniach interdyscyplinarnych, projektach o charakterze synkretycznym, inicjuje spotkania kultowych postaci sceny improwizacji w tańcu i muzyce.

Na koniec ostatniego wieczoru w Laboratorium grupa polsko-rosyjsko-ukraińska w kolektywnych swobodnych improwizacjach przywoła cykl Song Books Johna Cage’a z 1970 roku.
Zagramy utwór oparty na swobodnej improwizacji, ale podzielony a priori na fragmenty solo – duo – trio – tutti. Ta powstająca na żywo kompozycja oparta będzie w niektórych fragmentach na indywidualnie wybranych przez każdego z nas utworach ze zbioru Song Books Johna Cage’a. Połączenie dwóch technik – improwizacji inspirowanej pomysłami Cage’a lub będącej interpretacją jego grafik muzycznych w zestawieniu ze swobodną improwizacją rodzącą się wyłącznie w trakcie grania i związaną z określonym miejscem, emocją chwili, osobą, spotkaniem, szukaniem wspólnego języka pośród różnych technik i osobowości –  poprowadzi nas w nieznane. Trzecim elementem kompozycji, oddziałującym na muzyków (partyturą w ruchu?), swobodną improwizacją obrazami w interakcji z dźwiękami, będzie wideo-projekcja autorstwa Miłosza Łuczyńskiego.

Yuri Yaremchuk

Ukraiński multiinstrumentalista (jednak jego ulubioną „bronią” są saksofony – sopran i tenor), kompozytor obracający się w kręgu free jazzu, swobodnej improwizacji, muzyki współczesnej. Grał m.in. z Fredem Frithem, Williamem Parkerem,  Ray Andersonem, Hamid Drakem, z czołówką rosyjskich i ukraińskich jazzmanów, jak Vladimir Chekasin, Vladimir Tarasov, Andrey Razin, Sergey Letov i in. Studiował w Instytucie Sztuki w Rostowie, mieszka we Lwowie.
Music embraces the whole spectrum of human emotions. We represent the music of certain states, of captured and organized chance incidents, of interplay of forms and structures; music without limits. (Yuri Yaremchuk)

Alexey Kruglov
W młodym pokoleniu muzyków w Rosji to jeden z najciekawszych saksofonistów, zarazem kompozytor, poeta, producent, założyciel zespołu Krugly Band. Grał już z najlepszymi jazzmanami w Rosji. Studiował w Moskwie, a także w The Brubeck Institute, University of Pacific w Stanach Zjednoczonych. Na Monterey Jazz Festival występował z zespołem Christiana McBride’a.
This is profoundly philosophical music. This young man might just be a genius. (Duncan Heining, Jazz Wise, 2011)

Maciej Staszewski
Gitarzysta. Jako solista i kompozytor występował z zespołami Polish Camerata, Łódzkie Smyczki, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Tomek Chołoniewski
Perkusista. Po studiach w Akademii Muzycznej w Krakowie współpracuje z grupami muzyki improwizowanej, m.in. Improvisers Ensemble, Cracow Improvisers Orchestra. Występował w Europie, w Chinach i Korei Południowej.

Krzysztof Knittel

Kompozytor, performer, twórca utworów orkiestrowych, chóralnych, kameralnych, muzyki dla baletu, teatru, filmu, instalacji dźwiękowych. Jest współtwórcą wielu grup muzyki improwizowanej: Grupa KEW, Pociąg towarowy, CH&K&K, European Improvisation Orchestra, Kawalerowie błotni. Występował z takimi muzykami, jak m.in. Marek Chołoniewski, Axel Dörner, Tim Hodgkinson, Pere Oliver Jørgens, John King, Włodzimierz Kiniorski, Martin Klapper, Jacek Kochan, Albert Markos, Laszlo Melis, Ernesto Molinari, David Moss, Victor Nubla, Uwe Oberg, Paolo Pandolfo, Olga Pasiecznik, Adam Pierończyk, Andrey Smirnov, Tomasz Stańko, Raymond Strid, Birgit Ulher, Carlos Zingaro, Agata Zubel. W latach 90. był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień. Wykłada na uczelniach muzycznych w Łodzi, Krakowie, Warszawie.
Poetyka spotkania, wymiany, równoczesnego zaistnienia kilku postaci twórczych pociąga Knittla od początku lat siedemdziesiątych. (…) Przemierzając odmienne krajobrazy przypomina Knittel owego wędrowca, którego cel jest zdefiniowany przez ciągłe poszukiwanie. (dr Marietta Morawska-Büngeler – biuletyn Warszawskiej Jesieni, 1991) W swoje wędrówki po obrzeżach sztuki / muzyki Krzysztof Knittel wybiera się zawsze z tym samym wyposażeniem, bagażem: mocną wiarą w muzykę. Chciałoby się, żeby muzyka XXI wieku należała do takich wierzących w muzykę artystów. (Krzysztof Droba – fragment laudacji z okazji przyznania Nagrody ZKP, 2003)

WordPress Theme by RichWP